GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinner set 7574278
*
nr 757 4278
DINNER SET
about 50 pcs, Gefle, "Blå-band", damages.
cirka 50 delar, Gefle, "Blå-band"
Condition: skador
Estimate:
300
Sold:
SEK 450
Auction date:
Monday May 7 2012
at 19:21:11
- Bid history
Time
Bidder
Bid
4/5 13:21:40
1
150 kr
7/5 12:45:47
2
300 kr
7/5 17:28:02
3
400 kr
7/5 19:13:52
4
400 kr
7/5 19:14:20
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservis mattallrikar servisdelar svensk keramik svenska keramiker
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19
-
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:59
-
8081 TEA- /COFFEE SET
23 pieces, Gefle, vinranka, + extra fat.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19
*
DINNER SET
Condition: skador
nr 757 4278
DINNER SET
about 50 pcs, Gefle, "Blå-band", damages.
cirka 50 delar, Gefle, "Blå-band"
Condition: skador
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 450 |
| Auction date: |
Monday May 7 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 4/5 13:21:40 | 1 | 150 kr |
| 7/5 12:45:47 | 2 | 300 kr |
| 7/5 17:28:02 | 3 | 400 kr |
| 7/5 19:13:52 | 4 | 400 kr |
| 7/5 19:14:20 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle matservis mattallrikar servisdelar svensk keramik svenska keramiker
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19 -
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:59 -
8081 TEA- /COFFEE SET
23 pieces, Gefle, vinranka, + extra fat.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19



